понеділок, 12 вересня 2022 р.

Що таке булінг і як його уникнути?

Що таке булінг?

    Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого (ст. 1 Закону України «Про освіту»).
    – Є булер, жертва і спостерігачі. Найчастіше, булери — це діти, в яких у сім’ї також є приниження. Можливо, надто вимогливі батьки, вдома кричать на дітей, принижують їх, чи вони бачать як, наприклад, тато цькує маму — і відбувається наслідування. Тобто, дитина в школі або “відігрується” на інших або копіює поведінку свого дорослого. Булерами теж можуть бути діти, яким все дозволено, вони знають, що їм за це нічого не буде, — каже психологиня.

    Жертвами натомість стають діти з заниженою самооцінкою, які залежать від інших, не мають своєї думки. Ці діти не можуть ніяк відповісти на цькування. Дуже часто причина цього — це відсутність підтримки зі сторони батьків.

                                                         ❗Типові ознаки булінгу:

  • систематичність (повторювальність);
  • наявність сторін – кривдник, група кривдників (булер/булери), потерпілий (жертва булінгу), спостерігач (за наявності);
  • агресивна і негативна поведінка є навмисною і її мета – особисте самоствердження
    «булера(рів)» за рахунок систематичного приниження «жертви»;
  • дії або бездіяльність кривдника – наслідком яких є заподіяння психологічної та фізичної школи, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Як запобігати цькуванню?

Найкращий спосіб боротьби з булінгом – це його профілактика. Тетяна Кирієнко поділилась кількома порадами:

  • Виховна робота вчителів
Вчителі на виховних годинах мають розповідати інформацію про конфлікти та способи їх вирішення.
  • Детальніше вивчення булінгу
Разом з учнями дивитись ознайомчі відео, фільми про булінг та яку шкоду він за собою приносить
  • Формувати в дитини “здорову” самооцінку
Розвивати унікальність, сильні сторони, це підвищить впевненість дитини в собі. Таким чином вона зможе відповісти кривднику, а не замкнутись через свої комплекси
  • Не ігнорувати проблему
Потрібно говорити з дитиною про ситуації булінгу, пояснювати, до кого вона може
звернутись, якщо ситуація повториться, та як правильно відстоювати свої кордони
  • Розмови в родині
Пояснення того, як діти повинні діяти, якщо їх починають цькувати, та чим це може обернутись для тебе
  • Тепла атмосфера в сім’ї

Родина, де панує повага одне до одного, підтримка і розуміння, щоб діти не боялись ділитись своїми переживаннями з батьками.

Протягом війни багато дітей змушені навчатись у школах закордоном. Через ставлення нового колективу діти можуть хвилюватись. Раніше Вікна розповідали, як адаптуватись до нової школи та не почуватись там чужим.


Немає коментарів:

Дописати коментар