четвер, 1 грудня 2022 р.

Година-застереження: «СНІД: подумай про майбутнє - обери життя!» (до 1 грудня – Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом).

        1 грудня Україна разом зі світовою спільнотою традиційно долучається до заходів, присвячених боротьбі з епідемією ВІЛ/СНІДу.

       


За останні роки розповсюдження ВІЛ-інфекції серед підлітків та молоді набуло характеру епідемії.

Сьогодні вже немає людини, яка б не чула про ВІЛ, СНІД. Багато людей в Україні вважають себе обізнаними з цього питання. Проте більшість молодих людей вважають, що ця проблема – це щось далеке, що вона їх не стосується і не буде стосуватися в майбутньому. Факти доводять протилежне – кожного року фіксують все більше випадків захворювань на СНІД. За офіційною статистикою у всьому світі їх 42 мільйони 292 тисячі 770 осіб.


Сьогодні масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше почали відзначати 1 грудня 1988 року з  ініціативи  Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом − звернути увагу суспільства на цю проблему.

Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана весною 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру. Проект «Червона стрічка» (перевернуте «V») символ співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДу. 


Довідково.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту – це остання стадія інфекційної хвороби, що називається ВІЛ-інфекція, збудником якої є вірус імунодефіциту людини (скорочено – ВІЛ). Вірус вражає клітини крові, що забезпечують захист організму від інфекційних захворювань, розвитку злоякісних пухлин й інших уражень. Хвороба розвивається повільно – упродовж 8-12 років – і завершується клінічною картиною, яка й має назву СНІД. Донині синдром набутого імунодефіциту залишається невиліковним.

Які основні шляхи передачі СНІД?

  • через кров або предмети, які забруднені кров’ю. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевий шлях;
  • внаслідок передачі вірусу від інфікованої матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

Яким способом заразитися СНІДом неможливо?

  • При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
  • У лазні та сауні
  • Підчас поцілунків
  • Обіймах та рукостисканні
  • При чханні та кашлі
  • Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
  • При укусах комарів чи інших комах.

Що робити, щоб уникнути інфікування СНІДом?

  • уникати випадкових статевих зв’язків;
  • утримуватись від вживання наркотичних речовин.
  • не користуватися спільними засобами гігієни (леза, щітки, манікюрні набори тощо);
  • для нанесення татуювання та манікюру мати індивідуальний або одноразовий інструментарій;
  • для СНІД -позитивної матері, щоб попередити інфікування дитини, необхідно відмовитись від грудного вигодовування.

Як і де можна виявити СНІД?

Пройдіть тестування. Воно дозволяє виявити вірус в організмі вже через 3 місяці з моменту інфікування.

СНІД – це вирок?

Вчасне виявлення СНІД в організмі людини вже не звучить як вирок. Сьогодні в Україні є доступне специфічне лікування СНІДу, що якісно покращує та продовжує життя інфікованої людини.

Пам’ятайте! Якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній! Необхідно приєднатися до групи ВІЛ-позитивних людей, отримувати допомогу асоціацій та центрів. ВІЛ-позитивна людина має право вести особисте життя, право мати друзів, право жити, одержувати інформацію й освіту.

ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку і допомогу. 

Бережіть себе, своє здоров’я, не нехтуйте простими правилами, які можуть зберегти повноцінне життя!


                               Ми сподіваємось, що людство подолає СНІД!


Немає коментарів:

Дописати коментар