пʼятниця, 2 грудня 2022 р.

Літературна подорож: «Незвичайне життя. Український філософ Григорій Сковорода» ( до 300 річчя від дня народження).


Довго сам учись,  якщо хочеш навчати інших.

У всіх науках  і  художествах  плодом  є  правильна практика.

                               Г. Сковорода

 

3 грудня 2022 року виповнюється 300 років від дня народження видатного українського філософа й поета Григорія Сковороди.

Він став народним мудрецем і мислителем, освітянином і письменником, створившим і розкрившим у своїх байках, віршах, філософських трактатах систему ідей, що стали передовими на той час. Творчість Григорія Сковороди стала ключем, який відімкнув двері в добу зародження нової української літератури, розквітлої на надбаннях давньої літератури.


Г. Сковорода був надзвичайно талановитою і водночас скромною особою – філософствував, писав твори і підручники, викладав богослов'я, грав на музичних інструментах, вивчав літературу доби античності та середньовіччя, знав декілька мов – латинь, старогрецьку, староєврейську, польську, німецьку, російську. Постійно мандрував по містах і селах рідної Батьківщини й інших країн, пізнавав життя, традиції, культуру, вірування народів, розповідав у своїх творах про побачене й почуте.

«Щастя, а де ти живеш? Мудрії, скажіте!». Наскільки пронизливо лірично й по-філософськи звучать ці рядки, що крізь віки відгукнуться у нашому серці. Особливість творів Сковороди полягає у тому, що в ліричних поезіях він – філософ, а у філософських працях – лірик.

Філософія Г. Сковороди не кабінетна, його праці не голе теоретизування. Це виважені, перевірені часом, а головне – доведені власним життям висновки. Це дорогоцінний досвід, здобутий ціною шукань, поразок і перемог. Філософія Сковороди проста,  як саме життя. Давайте разом перечитаємо цей  Буквар  життєвої мудрості, писаний мандрівним філософом. І зрозуміємо, що все просте завжди геніальне, а все геніальне дуже просте.

Художня  проза Сковороди – це «Байки харківські», збірка морально-повчальних притч. Особливістю байок Сковороди є те, що мораль, яку він називає сильною,  є в кілька разів більшою, ніж основна частина байок.

Педагогічна справа, напевне, була покликанням філософа. Незвичайний це був учитель: писав байки, викладав стародавні мови, глибоко цікавився математикою, географією, економікою, учив тих етичних норм, яких завжди дотримувався сам.

«Учив як жив, а жив як учив» – найкраща риса педагога.

«Весь світ спить, пора пробудитися», - так розпочав Г.Сковорода свою першу лекцію у Харківському колегіумі, де йому  доручили  нововведений  предмет  катехізис  (основи доброчинності). До речі, він є автором першого підручника з етики «Вхідні двері до християнської доброчинності».

 «Мало можна назвати таких народних постатей, якою був Сковорода, яких би так пам’ятав і поважав народ. На всьому обширі від Острозька до Києва у багатьох будинках висять його портрети. Його мандрівне життя є предметом оповідань та легенд…», - писав  М. Костомаров.

«Світ ловив мене, та не впіймав». Йому не потрібні були ні слава, ні багатство, ні кар’єра, ні визнання. Він так просто і легко зрікся усього цього задля того, щоб бути щасливим у самому собі.

«Глянь же на тілесність людини: не там сила Божа! Вона у її невидимості заховалася. Підніми ж від земної плоті думки твої  і зрозумій в собі людину, народжену від Бога…».

Дуже часто ми прислухаємося до крилатих висловів і цитат відомих іноземних мислителів, тоді, коли в нас є свої величні постаті, про досягнення яких варто дізнатися і користуватися ними. Одним з таких геніїв є філософ Григорій Савич Сковорода, що на багато років випередив свій час і його прониклива мудрість ніколи не втрачає своєї актуальності.  


Ось Сковорода писав: «Хто соромиться визнати недоліки свої, той з часом безсоромно виправдовуватиме своє невігластво, яке є найбільшою вадою». Або: «Ти не можеш віднайти жодного друга, не нашукавши разом з ним і двох-трьох ворогів»,  «Ні про що не турбуватись, ні за чим не турбуватись — значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота — рух душі, а життя — се рух». І можна наводити його численні крилаті вислови. Життя та біографія Григорія  Сковороди, буквально, складається з саме цікавих фактів.

Відзначаючи 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди, мусимо визнати, що це була унікальна постать не тільки в українській історії, але і у загальноєвропейській, яка своєю орігінальною наукою внесла неповторні цінності в освіту. Його всесторонні ідеї і таланти відіграли значну роль у подальшому розвитку вітчизняної науки про виховання та освіту. Українці з вдячністю згадують його, як свого мудрого вчителя.

«Світ ловив мене, та не впіймав», -  мандрівний філософ підвів підсумок свого життя.  Світ і тепер ловить його, щоб збагнути його філософське вчення,
 його педагогічні погляди,  його незвичайне життя.

 

 




Популярні твори:

·        Всякому місту — звичай і права

·      В город не піду багатий - на полях я буду жить

·        Гей, поля, поля зелені

·        То яка ж та слава нині?

·        De libertate

·        Бджола та Шершень

·        Гей ти, пташко жовтобоко

Григорій Сковорода: повна академічна збірка творів.

Читайте твори  Г. Сковороди  та  навчайтеся  життєвої  мудрості.


Немає коментарів:

Дописати коментар