5 грудня відзначають Міжнародний день волонтерів.
Волонтер - у перекладі з англійської мови означає добровільний помічник. Волонтери (добровольці) - це люди, які свій вільний час витрачають на благо суспільства.
У всесвітній декларації Добровольців сказано, що вони мають право присвячувати свій талант, час, енергію індивідуальним і колективним акціям, не очікуючи винагороди.
Сьогодні волонтерський рух має глобальний характер. Волонтерська діяльність як прояв милосердя і доброчинності буде існувати доти, доки існує потреба людей у тій чи іншій допомозі та обмежена державна участь у задоволенні потреб своїх громадян, їхній соціальній підтримці.
У світовій практиці найголовнішою ознакою волонтерства є те, що волонтер частину свого вільного (особистого) часу, сил, енергії, знань, досвіду добровільно (без примусу та вказівок „згори”) витрачає на здійснення діяльності, яка є корисною людям і суспільству загалом.
Як з’явилося свято.
Міжнародний день волонтерів — одна зі спеціальних дат ООН, встановлена резолюцією на 40-й сесії Генасамблеї у 1985 році. Повна назва свята — Міжнародний день волонтерів в ім'я економічного і соціального розвитку.
Своєю резолюцією ООН закликала уряди стимулювати волонтерську діяльність. На 70% волонтерська діяльність у світі неформальна — люди займаються нею безпосередньо у своїх громадах, не беручи участі у жодних організаціях. 30% волонтерів є членами добровільних недержавних організацій.
Волонтерський рух в Україні.
Волонтерство закладено в генетичному коді українців. Українцям здавна притаманні традиції взаємодопомоги.

Після повномасштабного вторгнення Росії одразу стихійно організувався потужний волонтерський рух допомоги українським військовим та цивільним, що постраждали від війни.
Серед напрямків волонтерського руху медичний, реабілітаційний та допомога вимушеним переселенцям.
Тисячі українців без жодного примусу допомагають продуктами, теплими речами, наметами, грошима. Волонтери збирають гроші та доправляли військовим майже все необхідне — від продуктів харчування, пального, транспорту, медикаментів та одягу до бронежилетів, тепловізорів, безпілотників та спецтехніки.Також волонтери займаються пошуком, ексгумацією та вивезенням тіл військових, загиблих на війні.
Тільки організацій, що надавали гуманітарну допомогу, в перші дні вторгнення було створено понад 1700. Оцінити кількість громадян, залучених до волонтерства, неможливо — лік іде на десятки тисяч, а благодійні внески роблять мільйони українців.
Волонтери годують тих, хто евакуйовувався з зони бойових дій, везуть ліки й продукти до лікарень, допомагають комунальникам розбирати завали після бомбардувань. Особливо небезпечними для життя спроби доправити гуманітарні вантажі на захоплені ворогом території.
Запити військових на транспорт, бронежилети, одяг тощо задовольняються шляхом збору донатів через соцмережі.
Міноборони України ще в березні створило онлайн-платформу «Люди для України», мета якої — об'єднати та скоординувати дії волонтерів, що забезпечують потреби ЗСУ та Територіальної оборони.
Прикладів синергії волонтерів та держави багато. Відомі громадські діячі та майстри культури ставали обличчями волонтерського руху. Фонд «Повернись живим» та багато активістів за дев’ять місяців зібрали мільйонні (в доларах) суми на потреби армії.
Безпілотники для ЗСУ, зібрані на пожертви українців. Найяскравіша історія датована літом 2022 року. Шоумен Сергій Притула разом з блогером з Дніпра Ігорем Лаченковим зібрали 600 млн грн на безпілотники Байрактар. Метою кампанії було за тиждень зібрати на три Байрактари, а українці за три дні зібрали на чотири.
Волонтери рятують покинутих домашніх улюбленців у зоні бойових дій.

В розбитих будинках, під регулярними обстрілами і навіть в оточенні ворога волонтери рятують собак, котів та інших домашніх тварин, сотні з яких викинула на вулицю війна.
Волонтери об'єднуються, щоб рятувати тварин у місцях де проходили бої та на звільнених від російських військ територіях. Щодня їм приходить купа заявок від власників покинутих тварин. Просять забрати, підлікувати, врятувати чи нагодувати. Через війну багато мешканців міст виїхали за кордон чи в інші регіони країни. Не завжди люди турбуються про своїх домашніх улюбленців та беруть їх із собою. Покинуті тварини опиняються на вулицях і більшість з них приречена на загибель.

Волонтери допомагають покинутим тваринам, надають їм притулок.
В Україні волонтерський рух став справді унікальним явищем.
Війна в Україні, тисячі поранених, мільйони біженців, відсутність налагодженої інфраструктури в армії - все це лягло на плечі українських волонтерів. Саме волонтери добровольцями йдуть на фронт, волонтери збирають по світу гроші й везуть на передову все, що лише можуть, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймають біженців, надають кров пораненим, знаходять потрібні ліки, плетуть маскувальні сітки й готують борщові набори. Саме завдяки українським волонтерам - їхній шляхетній жертовності, активній громадянській позиції та фанатичній відданості справі - Україна вистоїть!
Волонтери фактично створили мобільну резервну армію, яка допомогла регулярній армії та добровольцям зупинити ворога.Тому подвиг волонтерів, як і подвиг військових, будуть пам’ятати завжди.

Зичу усім волонтерам здоров’я, миру, Божої допомоги!

Пам’ятайте –
волонтером може бути кожен!
Немає коментарів:
Дописати коментар