пʼятниця, 3 березня 2023 р.

Бібліомандрівка: «Чарівна скарбничка» (До 120–річчя від дня народження Наталі Забіли)


Я хочу, щоб у мирній творчій праці

Квітчались села й кращали міста,

Щоб син мій будував ясні палаци,

Щоб колосилась нива золота…

Н.Забіла

   Шановні  читайлики, як ви гадаєте, яка людина може написати такі добрі вірші? Певно, вона сама повинна бути дуже доброю і щирою? З такою людиною, Наталією Забілою, хочу вас познайомити. Наталя Забіла – одна з найулюбленіших українських дитячих письменниць.

5 березня  Наталі Львівні Забілі виповнилось б 120 років від дня народження. Народилася у дворянській родині з давніми мистецькими традиціями. Серед її предків — поет-романтик Віктор Забіла. Дід поетеси — Пармен Забелло — скульптор. Батьки Наталі вчилися в художньому училищі Штігліца. Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. І це, певна річ, вплинуло на її розвиток, художні смаки. Вона багато читала і вже в дитинстві пробувала писати вірші.

Ще шістнадцятирічною дівчинкою Наталя Забіла почала працювати вчителькою, закінчивши Харківський інститут народної освіти, надрукувала свій перший вірш. Найпопулярнішою збіркою, яка вийшла у тридцяті роки була збірка "Ясоччина книжка", у після воєнний період вийшли з друку збірки "Олівець - малювець", "Хатинка на ялинці", "Зайчик", "Дерев'яний бичок" та інші.

         Нічого досконалішого і цікавішого від казки у літературі для дітей ніхто ще не придумав і, мабуть не придумає. У казках Добро обов'язково перемагає зло, правда - кривду, працелюбство - лінощі. Наталя Забіла, як одна з найвідоміших дитячих письменниць, не могла оминути казку. Адже казку найбільше люблять і зовсім маленькі, і старшенькі, і навіть ті, що вже читають повісті та романи. Всі казки, які написала Наталя Забіла, нелегко навіть перелічити. Вони вводять читача в світ веселих пригод.

У казках письменниці часом діють давно відомі персонажі (лисиця і журавель, зайчик, білочка, їжачок і т. д.), і сюжети їхні перекликаються з народними сюжетами. Майже усі казки закінчуються щасливо. Але щасливими стають лише ті люди, які творять добро для інших. А Наталя Забіла творила добро для дітей і була однією із знаних майстрів авторської казки в Україні.

Дитячі віршики Наталі Забіли легкі для сприймання, вони подобаються дітям різного віку. З ними малі читачі із захопленням поринають у світи чарівного лісу, різних пір року, зацікавлено читають про дбайливих бабусь та їхніх онучок, заворожено слухають історії про звірів, залюбки мандрують із численними героями книжкок.

Створюючи віршики, лічилки, загадки та приспівки, Наталя Забіла продовжила справу Олени Пчілки, яка теж багато писала для дітей.

Чимало поколінь із захватом читали і читають яскраві вірші та захопливі казки й оповідання, з любов’ю, незмінною цікавістю сприймають її творчість.

Письменниця подарувала дітям майже двісті книжок. І впродовж усього творчого життя вона сповідувала один принцип: для дітей треба писати так само добре, як і для дорослих, і навіть краще.

Наталя Львівна Забіла — перший  лауреат  літературної  премії  імені Лесі Українки, яку вважають зачинателькою сучасної  української  дитячої літератури.

Творчий доробок Наталі Забіли характеризується різноманітністю тем і жанрів. Не випадково український поет Валентин Бичко назвав її творчість  «материнською піснею, цікавою, барвистою, розумною, клопіткою, дбайливою».

Вірші та казки Н.Забіли виховують у дітей повагу, доброту, бережливе ставлення до природи, рідної землі. Саме тому її книжки й донині читають, знають, люблять.

Казки від Наталі Забіли:

-               «Казка про яблучко, срібну мисочку та сміливу хвору дівчинку»

-               «Кораблик»

-               «Чарівна хустина»

-               «Вередливі жабки»

-               «Корінці та вершки»

-               «Черевик, соломинка та булька»

-               «Гуси-лебеді»

-               «Будинок казковий багатоповерховий»

-               «Біла шубка»

-               «Зайчикова хатка»

Для найменшеньких малят, які ще самі не вміють читати, лише переглядати і слухати, до Вашої уваги аудіоказки від Наталі Забіли.

 Тож мерщій собі сідайте і казочки переглядайте:

-               «Рукавичка»

-               «Про дівчинку, яка всього боялась»

-               «Лисичка та журавель»

-               «Стояла собі хатка».

Твори Наталі Забіли залишаються актуальними й тепер, інтерес до них так само великий, як і в роки перших видань. Секрет такої затребуваності простий: за простотою віршів та казок письменниці стоїть не тільки великий талант, а й непідробна любов і розуміння своїх читачів.

У нашій бібліотеці  юні читачі мають змогу ознайомитися з виставкою книжечок письменниці і поетеси. Пропоную вам поринути у чарівний світ поезії і прози Наталі Забіли.

Отож, шановні читайлики, читайте і захоплюйтесь!



Немає коментарів:

Дописати коментар