вівторок, 25 квітня 2023 р.

25 квітня - 116 річниця від дня народження Миколи Трублаїні, українського письменника, журналіста, педагога, невтомного мандрівника та романтика. Справжнє прізвище Миколи Петровича – Трублаєвський. Його дитинство пройшло у селі Вільшанка, нині Крижопільський район Вінницької області. Батько був лісорубом, мати працювала вчителькою. Ненька майбутнього письменника часто брала малого із собою у школу, тому у п'ять років він вже читав.

У 1927 році, коли там навчався Микола, до Харкова завітала  італійська робітнича делегація, супроводжувати яку доручили Трублаєвському. Саме італійці й «вигадали» псевдонім майбутньому письменникові, змінивши для зручності його прізвище на коротше і звичніше для вуха - «Трублаїні». 
 

Багатющі враження від численних мандрівок Микола Трублаїні описав у оповіданнях, особливо вичерпно – у циклі оповідань 1934-1935 р.р., присвячених далекій півночі. Саме з  них він і визначив остаточно головне покликання свого життя – писати для дітей!...

У 1934 р. письменник завершує роботу над пригодницькою повістю "Лахтак", де підбиває підсумки теми підкорення Арктики. А вже відразу по виході книги, організовує у Харкові перший у світі клуб юних дослідників Арктики і стає його капітаном.

Поряд із копіткими заняттями з дітьми М.Трублаїні не полишає і письменницької праці – основного сенсу власного буття. Вже у 1938 р. в дитячих часописах починають друкуватися перші сторінки його нової пригодницької повісті "Шхуна "Колумб". 

У перші дні німецько-радянської війни Микола Трублаїні вирушив на фронт. Був військовим кореспондентом фронтової газети «Знамя Родины». Восени 1941 р. в бою під с.Козолупівкою Токмацького району Запорізької області був тяжко поранений. Помер 5 жовтня 1941 р. в санітарному потязі. 

 На кіностудії ім.О.Довженка у 1963 р. знято фільм «Юнга зі шхуни «Колумб»» за повістю Трублаїні «Шхуна «Колумб».

За свої 34 роки М.Трублаїні написав багато творів, осяяних романтикою подорожей і відкриттів. 9 збірок оповідань, кілька повістей, науково-фантастичний роман «Глибинний шлях». 

Творчість письменника – це ціла епоха дитячої літератури. Його персонажі були списані з реальних людей. У своїх книгах Микола Петрович змальовував побут та звичаї корінних жителів північного краю. Багато героїв оповідань та повістей письменника – підлітки. Але є і багато оповідань для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Таких як “Крила рожевої чайки”, “Мандри Закомарика”, “Про дівчинку Наталочку та сріблясту рибку” тощо.

Ім’ям Миколи Трублаїні названо літературну премію за твори для дітей і юнацтва. 19 лютого 2015 року у Хмельницькому з’явилася вулиця, провулок та проїзд його імені. У 1974 році на честь письменника названо вулицю у Києві, також із 1957 року у столиці діє “Бібліотека імені Миколи Трублаїні для дітей”.











Немає коментарів:

Дописати коментар