вівторок, 3 грудня 2024 р.

Міжнародний день людей з інвалідністю: Словник безбар'єрності


3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю. Це чудова нагода замислитися, як ми можемо зробити світ доступнішим і комфортнішим для всіх. Сьогодні важливо говорити не тільки про фізичні бар'єри, але й про те, як мова, якою ми користуємося, може впливати на відчуття інклюзивності та поваги.

💬 Словник безбар'єрності – це спосіб змінити наше ставлення до людей з інвалідністю через правильне використання слів та фраз.

Єдино правильним терміном на сьогодні є «людина (особа) з інвалідністю». Використовуючи слово «інвалід», ми, як би, накладаємо на людину стигму. Однак інвалідність — це лише одна з характеристик особи, яка може бути дружиною, дочкою, сином, братом, мати темне чи руде волосся, бути професіоналом, спортсменом, мати багато досягнень тощо. Тому правильніше дотримуватись принципу «людина перш за все», тобто вказувати на людину, а вже потім на її ознаку, якщо це необхідно.

Щодо терміну «обмежені можливості», який часто використовують як заміну, то він є некоректним, оскільки в кожної людини є певні обмеження: наприклад, фізично ми не можемо підняти 500 кг чи пробігти 300 км без перерви. У кожного є свої особливості та потреби: наприклад, хтось працює краще вранці, а хтось — пізно ввечері. Деяким людям важко бути на сонці без окулярів, а пандуси та ліфти є основною інфраструктурною потребою, яку використовують не лише люди з інвалідністю, а й батьки з дитячими візочками, пасажири з валізами.

Термін «неповносправність», що інколи використовується в судових рішеннях, також є некоректним, оскільки є калькою з польської мови і не є юридично визнаним в Україні. Більшість людей з інвалідністю не є неповносправними — вони такі ж, як і інші люди, здатні працювати, навчатися, народжувати і виховувати дітей. Слова «каліка», «візочник», «колясочник» є грубими і образливими.

Правильно

Людина з порушеннями / порушеннями функцій

Неправильно

Людина з вадами / недоліками / дефектами

Слово «вади», як і «недоліки», є досить поширеним і часто використовується без наміру образити когось. Однак воно має негативний відтінок, адже, говорячи про «вади характеру», ми зазвичай маємо на увазі риси, які погано характеризують людину. Натомість термін «порушення функції» просто вказує на те, яку функцію людина здатна або не здатна виконувати, без емоційного забарвлення.

Людина з порушеннями зору

Правильно

Людина з порушеннями зору, Людина з повною / частковою втратою зору, Незрячий / незряча людина (допустимий варіант)

Неправильно

Сліпий, Підсліпуватий, Людина з вадами зору

Слово «сліпий» можна зустріти як у медіа, так і в українських законах, але воно є некоректним, оскільки таврує людину через одну її дисфункцію. Крім того, це слово має метафоричне значення. Наприклад, ми говоримо «сліпа любов» або «сліпі люди», коли маємо на увазі, що хтось не помічає очевидних речей, не через порушення зору, а через небажання або обставини.

Якщо ж йдеться про людину з повною втратою зору, більш коректним є термін «незряча людина».

Якщо вас зацікавила ця тема і ви бажаєте поглибити свої знання про інклюзивну комунікацію, запрошуємо ознайомитися зі Словником безбар’єрності. Це унікальний довідник, який допоможе краще розуміти, як наша мова може бути інструментом для підтримки рівності та поваги.

Немає коментарів:

Дописати коментар