Шкідливий контент в інтернеті: як дорослим протидіяти його впливу на дитину?Що таке шкідливий контент в інтернеті? Це матеріали, що заохочують до небезпечної або незаконної діяльності, яка загрожує серйозною фізичною шкодою або смертю. Наприклад, вживання небезпечних предметів і речовин, які не є харчовими продуктами та можуть викликати отруєння або іншим способом завдати шкоди здоров’ю; дії, які в результаті можуть призвести до обморожень, опіків чи ударів струмом; нанесення собі травм або каліцтв; розіграші, що викликають серйозні емоційні потрясіння, - інсценування смерті або самогубства, насильства; порнографічні матеріали.
Як шкідливий контент впливає на дітей? - Психологічна травматизація від побаченого;
- Нав’язливе переживання страху;
- Нормалізація насильства, ранніх статевих відносин, ризикованої поведінки
Як дитина сигналізує про те, що з нею щось трапилось в інтернеті? - Поведінкою - спостерігається відчуженість, усамітнення, неспокій, апатія, відсутність інтересу до того, що раніше було важливим, самоушкодження;
- Настроєм - спостерігається смуток, роздратування стосовно всього навколишнього;
- Зовнішнім виглядом - діти у кризовій ситуації можуть виглядати неохайно через байдужість, яке враження вони справляють на інших;
- Змінами у харчуванні - зниженням чи відсутністю апетиту;
- Соматичними симптомами - головним болем, болем у животі без змін з боку фізичного здоров’я;
- Порушенням режиму сну - спостерігається безсоння, часто з раннім пробудженням або, навпаки, підйом пізніше звичайного, нічні кошмари;
- Прогулюванням уроків чи навчальною неуспішністю;
- Словами про почуття провини чи сорому, про суїцидальні думки чи наміри.
|
|
|
---|
Якщо дитина поводиться ризиковано через вплив на неї контенту в мережі, дорослим варто: - Зрозуміти власні переживання та емоції в цей момент;
- Поговорити з дитиною для розуміння причин, чому так відбувається і як ви можете допомогти;
- За необхідності звернутися до: психолога - для отримання психологічної підтримки, правоохоронних органів - якщо дитина потерпає від кібербулінгу, погроз чи шантажу, навчального закладу - якщо в цьому залучені інші учні чи однокласники дитини.
Дитина поводиться ризиковано через вплив на неї контенту в мережі: як дорослим поговорити з дитиною - Заспокойте дитину тим, що ви поруч, готові вислухати і допомогти. Наголосіть дитині на тому, що вона зараз знаходиться в безпеці.
- Cлідкуйте за своїм тоном під час розмови. Якщо ви почнете розмову повчальним тоном, ви можете налякати дитину, і вона, швидше за все, дасть вам відповіді, які ви хочете почути, а не правду, яка з нею трапилась. Постарайтеся зробити розмову невимушеною - це дозволить дитині розслабитись.
- Ставте відкриті питання. Наприклад, “Поділись, будь ласка, що викликало такі переживання у тебе? Що повпливало на твою поведінку останнім часом?”.
- Слухайте та чуйте. Дозвольте дитині розповідати у тому ритмі, як зараз їй хочеться. Не приймайте всі слова у свій бік - дитина може висловлюватись доволі агресивно. Спробуйте почути, про що саме воно говорить і що потребує зараз.
- Уникайте суджень та звинувачень.
- Використовуйте “Я” повідомлення. Замість “Як таке могло трапитись?” - “Я співчуваю,
- що тобі довелось таке пережити...”.
- Подякуйте дитині за те, що вона поділилась своїми переживаннями.
|
|
|
---|
До кого звернутися по допомогу? - Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3). Лінія була створена із метою підвищення рівня обізнаності дітей, батьків та спеціалістів, які працюють у контакті із дітьми про попередження та реагування на ризики, із якими діти можуть зіткнутися в інтернеті - анонімно, цілодобово, безкоштовно.
- Психологічна лінія підтримки на тему онлайн-ризиків https://stop-sexting.in.ua/Працює для дітей, що постраждали від онлайн-ризиків. Також за допомогою можуть звернутись батьки, діти яких є постраждалими в інтернеті.
|
|
|
---|
Немає коментарів:
Дописати коментар